Rzymskokatolicka Parafia
św. Urbana

Mikołów - Kamionka

Kościół posiada relikwie
św. Urbana, św. Jana Pawła II
oraz św. Ojca Pio

Rzymskokatolicka Parafia
św. Urbana

Mikołów - Kamionka

Zmarli z naszej parafii:

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.

Amen.

 

śp. 

†  zmarła:  

ceremonia pogrzebowa: 

 

  

 

Słuchaj radia:

Szczęść Boże

Serdecznie witamy wszystkich na nowej stronie parafii pw. Św. Urbana w Mikołowie, dzielnicy Kamionka.

Cieszymy się, iż odwiedzając naszą stronę, mobilizujecie nas do rzetelnego przekazu informacji o tym wszystkim co dzieje się w naszym lokalnym Kościele. Dzięki słowom życzliwości nasza więź z Państwem staje się większa, przez co wzrasta nasza wspólnota.

Pragniemy prezentować bieżące informacje, ważniejsze wydarzenia z życia parafii i uroczystości kościelnych. Pragniemy, aby w miarę upływającego czasu stała się ona pewnego rodzaju parafialnym pamiętnikiem - archiwum. Mamy nadzieję, że każdy odwiedzający naszą stronę internetową znajdzie tu interesujące go informacje dotyczące naszej parafii.

Kościół posiada relikwie św. Urbana, św. Jana Pawła II oraz św. Ojca Pio 

 

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

Jesienią minionego roku papież Franciszek zainaugurował w Rzymie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów pod nazwą „Dla Kościoła synodalnego. Komunia, uczestnictwo, misja”. To wyjątkowe wydarzenie otwarło proces dwuletnich spotkań, konsultacji, rozmów, modlitwy i słuchania Ducha Świętego, który ma zakończyć się w październiku 2023 r. w Rzymie. Pragnieniem Ojca Świętego jest, aby nie był to wyłącznie czas spotkań wybranego grona ekspertów, ale wspólna droga – „podążanie razem”, angażujące cały Kościół i wszystkich wiernych, każdego z nas.

Zostaliśmy wiec zaproszeni, aby wziąć udział we wspólnych spotkaniach, słuchaniu siebie nawzajem  i szczerym dialogu na temat spraw ważnych dla Kościoła – zarówno tych trudnych  i bolesnych, jak i dających nadzieję. Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał,  że znajdujemy się obecnie w momencie przełomowym dla Kościoła i świata. Liczne trudności, z którymi się borykamy – zarówno wewnątrz naszej eklezjalnej wspólnoty, jak i w obliczu dramatów dotykających całą społeczność ludzką – wymagają nowych duszpasterskich rozwiązań, nowego ewangelizacyjnego i misyjnego zapału, odnowionej gorliwości i współodczuwania z Kościołem. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wniósł w ten proces swoją wrażliwość, przemyślenia, a także obawy, troski i nadzieje. To wszystko stanowić będzie cenny materiał, pomocny Ojcu Świętemu w rozeznawaniu dróg, którymi powinien podążać Kościół w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku. Wszyscy mamy stać się uczestnikami tego procesu. Zostaliśmy więc, drodzy Siostry  i Bracia, poproszeni przez papieża o pomoc.

W jaki sposób możemy na tę prośbę odpowiedzieć? W naszej archidiecezji już od kilku miesięcy trwają synodalne konsultacje, zarówno osób duchownych, zakonnych, jak i wiernych świeckich. W ciągu najbliższych tygodni podobne spotkania będą zorganizowane w parafiach dla osób, które zechcą podzielić się swoim przeżywaniem Kościoła w atmosferze modlitwy, wzajemnego szacunku, słuchania i życzliwego dialogu. Zachęcam więc osoby, które chciałyby w nich uczestniczyć, aby w swoich parafiach zadeklarowały gotowość wejścia na drogę synodalną i zgłaszały się do swoich duszpasterzy. Duszpasterzy zaś proszę, aby z odwagą zapraszali swoich parafian – niezależnie od stopnia ich związania z parafią – do wzięcia udziału w procesie synodalnym.   

W każdej parafii takie spotkania – szczególnie w czasie poświątecznym – zostaną dla was przygotowane i przeprowadzone. Każde z nich zostanie następnie podsumowane, a wnioski z niego przekazane do połowy maja do zespołu koordynującego synodalne konsultacje w archidiecezji. Następnie trafią do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, a potem – w postaci końcowej syntezy –  do Watykanu. W ten sposób wasz głos stanie się częścią wielkiej duchowej refleksji całego Ludu Bożego, w którym, jak wierzymy, ma moc przejawić się tak cenny zmysł wiary – przejaw autentycznego działania Ducha Świętego w Kościele.

Mam więc nadzieję, że to, co rodzi się w sercach każdego z nas, będzie ważną częścią tego wielkiego strumienia łaski. Zapraszając zatem do synodalnej aktywności,  z serca Wam błogosławię, życząc już teraz owocnego czasu wspólnego dialogu  i rozeznawania, a także radosnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego

† Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki

Porządek Mszy Świętych

Niedziele i święta:
8:00 / 11:00 / 15:30

Dni powszednie:
Poniedziałek / Wtorek / Środa - 8:00

Czwartek / Piatek / Sobota - 18:00
w I czwartek / I piątek / I sobotę - 8:00

Kancelaria parafialna

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 30 minut po Mszy Św. ok. 8:45
Środa: 30 minut po Mszy Św. ok. 9:00e
Czwartek: 30 minut po Mszy Św. ok. 18:45
Piątek: 30 minut po Mszy Św. ok. 18:45
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Sakrament pokuty

Okazja do spowiedzi 30 minut przed każdą Mszą Świętą
oprócz Mszy Świętej w niedzielę o 15.30

Wiadomości katolickie: